3 жовт. 2013 р.

Benedykt XVI


A A A

265. następca św. Piotra.

Najstarsza osoba wybrana na papieża od czasów Klemensa XII.

Pierwszy od 500 lat niemiecki papież.

Pierwszy od XV wieku biskup rzymski, który dobrowolnie zrzekł się urzędu papieża.



Zobacz papieskie dokumenty:
» Adhortacje; » Encykliki; » Homilie
» Listy; » Motu Proprio; » Orędzia


Dzieciństwo

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w diecezji pasawskiej w Bawarii, w rodzinie Josepha i Marii Ratzingerów. Dzieciństwo i młodość spędził w Traunstein nieopodal granicy austriackiej.

Edukacja i kariera naukowa (do 1977)

W latach 1946-51 przyszły papież podjął studia filozofii i teologii we Fryzyndze i Monachium, po czym 29 czerwca 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie. Niespełna dwa lata później zdobył stopień doktora pracą o św. Augustynie, zatytułowaną "Lud i Dom Boży w nauce św. Augustyna o Kościele", i został wykładowcą dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze. W latach kolejnych zdobył habilitację na podstawie rozprawy pt. „Teologia dziejów u św. Bonawentury” oraz wykładał jako profesor we Fryzyndze (1958), Bonn (1959-66), Tybindze (1966-69) i w Ratyzbonie (1969-77).
 
Arcybiskup i kardynał

25 marca 1977 r. Paweł VI mianował ks. J. Ratzingera arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. Jego zawołaniem biskupim były słowa: "Współpracownik prawdy". Sakrę nowy biskup przyjmuje 28 maja z rąk biskupa Würzburga - Josefa Stangla, a już 27 czerwca zostaje kardynałem.

W 1981 r. Jan Paweł II powołuje go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, z czym łączy się również stanowisko przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 2002 r. zostaje dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Papiestwo

19 kwietnia 2005 r. w czwartym głosowaniu drugiego dnia zgromadzenia kardynałów kard. J. Ratzinger zostaje wybrany 265. papieżem, przybierając imię Benedykt XVI. Nawiązuje w tym do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Jest pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57).

W czasie swej posługi papież rezygnuje między innymi ze stosowanego przez 1500 lat tytułu „patriarchy Zachodu”, przewodniczy Światowym Dniom Młodzieży, Zgromadzeniom Zwyczajnym Synodu Biskupów, przeciwdziała nadużyciom seksualnym wobec nieletnich, ustanawia Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, wynosi do godności kardynalskiej 90 duchownych, „ćwierka” na Twitterze, podróżuje i wydaje encykliki.

28 lutego 2013 r. natomiast, jako pierwszy papież od XV wieku, Benedykt XVI rezygnuje z posługi Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra.

Encykliki

25 stycznia 2006 r. Benedykt XVI ogłasza swoją pierwszą encyklikę "Deus caritas est" (Bóg jest miłością), natomiast 30 listopada 2007 r. drugą: „Spe salvi”. Dokument ten określany jest jako „traktat o nadziei, zachęcający do refleksji nad sensem życia”. Papież podkreśla w nim, że świeckie obietnice i ślepa wiara w postęp nie wystarczają. Ten "medytacyjny, a zarazem refleksyjny" tekst prowadzi do "miejsc, w których można się uczyć nadziei i praktykować ją".

7 lipca 2009 r. Benedykt XVI ogłasza trzecią encyklikę „Caritas in veritate”. Jej tematem jest integralny rozwój ludzki w miłości i prawdzie. Papież adaptuje w niej naukę społeczną Kościoła do wyzwań globalizującego się świata w dobie kryzysu. Integralny rozwój człowieka traktuje jako wartość nadrzędną wszelkiego postępu.

Jan Paweł II

Kard. J. Ratzinger jako dziekan Kolegium przewodniczy 8 kwietnia 2005 r. po śmierci Jana Pawła II Mszy św. żałobnej.

13 maja tego roku wyraża zgodę na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika, by 1 maja 2011 r. go beatyfikować.

Podróże

2005
18-21 sierpnia: pierwsza zagraniczna podróż papieża - do Kolonii z okazji XX Światowego Dnia Młodzieży.

2006
24-28 maja: druga podróż zagraniczna Benedykta XVI prowadzi do Polski. Odwiedził Warszawę, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Kraków, gdzie odprawił Mszę św. dla około miliona wiernych, a na zakończenie wizyty udał się na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie złożył hołd ofiarom hitleryzmu.
9-14 września: Benedykt XVI odwiedza swoją bawarską ojczyznę: Monachium, Altötting, Marktl am Inn, Ratyzbonę i Fryzyngę. Wykład, jaki wygłasza na uniwersytecie w Ratyzbonie, wywołuje burzliwą dyskusję na całym świecie. Muzułmanie czują się dotknięci cytatem nt. proroka Mahometa.
28 listopada-1 grudnia: wizyta Benedykta XVI w Turcji. Uwagę świata skupiły spotkania papieża z politykami i przedstawicielami muzułmanów oraz gesty pojednawcze wobec islamu.
                                             
2007
9-13 maja: podróż do Brazylii.
7-9 września 2007: pielgrzymka Benedykta XVI do Austrii. Głównym jej celem był udział papieża w obchodach 850-lecia istnienia maryjnego "sanktuarium wielu narodów" w Mariazell.

2008
15-20 kwietnia: pielgrzymka Benedykta XVI do USA (Waszyngton i Nowy Jork). Towarzyszył jej apel o sprawiedliwy i zrównoważony rozwój oraz o poszanowanie praw każdej osoby ludzkiej, wygłoszony w siedzibie ONZ.
12-15 września: Benedykt XVI pielgrzymował do Paryża i Lourdes.

2009
17-23 marca: Benedykt XVI odbył swą pierwszą pielgrzymkę do Afryki. W ciągu siedmiu dni odwiedził Kamerun (17-20 III) i Angolę (20-23 III), a w nich odpowiednio Jaunde i Luandę. Podczas podróży dotknął wszystkich „otwartych ran” Czarnego Lądu: głodu, epidemii AIDS, korupcji, nadużywania władzy, regionalnych konfliktów, bezdomnych, sierot i wdów, ludzi okrutnie prześladowanych oraz handlu ludźmi.
28 kwietnia: Benedykt XVI odwiedził zniszczoną trzęsieniem ziemi Abruzję.
8-15 maja: w ramach swej 12. podróży zagranicznej Benedykt XVI pielgrzymował do Ziemi Świętej. Odwiedził tam Jordanię, Izrael i Terytoria Palestyńskie.
26-28 września: papież pielgrzymował do Republiki Czeskiej. Odwiedził Pragę, Brno i Stary Bolesławiec.

2010
17 stycznia: Benedykt XVI odwiedził Synagogę Większą w Rzymie. Papież wezwał chrześcijan i żydów do wspólnego świadectwa o istotnym znaczeniu Boga dla współczesnego świata. Była to po Kolonii i Nowym Jorku trzecia wizyta Benedykta XVI w synagodze.
14 marca: Ojciec Święty odwiedził rzymski zbór luterański Chrystusa (Christuskirche).
17-18 kwietnia: pielgrzymka na Maltę.
2 maja: Benedykt XVI pielgrzymował do Turynu w związku z trwającym wówczas wystawieniem na widok publiczny Całunu.
11-14 maja: papież w Portugalii. Odwiedził Lizbonę, Fatimę i Porto.
4-6 czerwca: podróż apostolska na Cypr. Głównymi motywami tej wizyty były orędzie pokoju i pojednania dla Cypru i Bliskiego Wschodu, dialog z prawosławiem i umocnienie wspólnoty katolickiej.
16-19 września: podróż Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii (Szkocja i Anglia).
6-7 listopada: wizyta apostolska w Hiszpanii.

2011
7-8 maja: Benedykt XVI w Akwilei i Wenecji.
4-5 czerwca: papież w Chorwacji.
19 czerwca: Ojciec Święty odwiedza diecezję San Marino-Montefeltro.
11 września: Benedykt XVI w Ankonie. Wziął tam udział w zakończeniu włoskiego XXV Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Niecodziennym punktem programu było jednoczesne spotkanie w katedrze z kapłanami i parami małżeńskimi.
22-25 września: wizyta apostolska w Niemczech. Była to trzecia, a zarazem pierwsza oficjalna, wizyta papieża Niemca w ojczyźnie.
9 października: papież w Kalabrii - jednym z najuboższych regionów Włoch.
18-20 listopada: Benedykt XVI odwiedził Benin.

2012
23-28 marca: wizyta apostolska w Meksyku i na Kubie.
13 maja: Benedykt XVI odwiedził trzy miejscowości we włoskiej Toskanii: Arezzo, La Vernę i Sansepolcro.
15 lipca: kilkugodzinna wizyta duszpasterska w podrzymskiej miejscowości i diecezji Frascati.
14-16 września: Benedykt XVI złożył wizytę apostolską w Libanie.

Немає коментарів:

Дописати коментар